Nisse

Utställningen pågår till den 19 februari, 2017.
i Xet-museet, Botkyrka konsthall

Nisse Johansson tilldelas Sven X:et Erixssons stipendium år 2015 för ett måleri med uppfriskande direkthet och anslag. I X:ets anda söker han i de stora berättarnas spår efter den mest distinkta möjligheten att skapa ett emblem för känslan i stunden. Den som röjer att verkligheten låter sig uppenbaras endast i nuet. Humör och humor är de nödvändiga följeslagare som Nisse Johansson vet att med lätt hand sätta i spel.

Nisse Johansson är född 1981, han bor och är verksam i Sala, Han har en magisterexamen från Kungl. Konsthögskolan. Han har bland annat ställt ut på Forum i Stockholm, bryggeriet i Nora och Aguelimuseet i Sala.


UTSTÄLLNING:
1 okt. 16 – 19 feb. 17
Xet-museet i Botkyrka Konsthall
Tumba torg

KONSTNÄR:
Nisse Johansson