Fittjafestivalen_banner

Fittjaköket + FörOrten är en ny mötesplats för konst, mat och arkitektur i Fittja.

Under Fittjafestivalen invigs en ny mötesplats för konst, mat och arkitektur i Fittja! Den 5-7 juni bjuder vi in till workshops i kryddblandningar, en kollektiv väggmålning på den nya containern, samtal om hur mötesplatsen Fittjaköket + FörOrten kan aktiveras i framtiden, fredagsmys med popcorn-workshop, en gästföreläsning live från Jaffa och mycket mer.

PROGRAM
fredag 5 juni, kl. 15-18
Plats: Fittjaköket + FörOrten, containerplatsen

Kollektiv väggmålning: var med och måla den nya containern tillsammans med Saadia Hussain och Kerstin Gezelius, konstpedagoger.
Workshop Fittjakryddan: Komponera din egen Fittjakrydda med Giovanni Naves, kock/konstnär.
Musik Asken: var med och förvandla den gamla asken till ett instrument tillsammans med konstnären Julia Adzuki.
Fredagsmys! Vi poppar popcorn, chillar och laddar upp inför helgen med popcornskulpturer.

lördag 6 juni, kl. 12-16
Plats: Fittja äng och Fittjaköket + FörOrten, containerplatsen

Workshop Fittjakryddan: Komponera din egen Fittjakrydda med Giovanni Naves, kock/konstnär. Plats: Fittja äng.
Design workshop: Smycka! vi designar popcornsmycken och bjuder in till höstens smycka-utställning i Botkyrka konsthall.
Musik Asken: var med och förvandla den gamla asken till ett instrument tillsammans med konstnären Julia Adzuki.

söndag 7 juni, kl. 12-16
Plats: Fittjaköket + FörOrten, containerplatsen

Workshop Fittjakryddan: Komponera din egen Fittjakrydda med Giovanni Naves, kock/konstnär.
Kollektiv väggmålning: var med och måla den nya containern tillsammans med Saadia Hussain och Kerstin Gezelius, konstpedagoger.
Performance-föreläsning: i en live-uppkoppling från Jaffa i Israel berättar den Londonbaserade konstnärsduon Cooking Sections om Talande Apelsinträd.

Fittjaköket + FörOrten öppnar i ett par containrar som omarbetats till kök och projektrum. De är en del av Botkyrka konsthalls program som nu tar form i Fittja tills dess att en ny konsthall finns på plats om några år. Platsens form och innehåll skapas i samarbete med boende, föreningar, skolor, konstnärer, arkitekter, kockar, lokala och inbjudna aktörer. Tillsammans tar vi oss an frågan om vad en konsthall i Fittja kan vara.

Idén om en social plattform med konsten som katalysator har vuxit fram ur Residence Botkyrkas program på Krögarvägen 26. Här har internationella konstnärer, arkitekter och kockar periodvis bott och verkat utifrån platsen Fittja och skapat olika former av konstprojekt tillsammans med boende och föreningsliv. Genom dessa möten har idéer om en framtida mötesplats för konst, mat och arkitektur fötts.

De två containrarna har designats av den Sydafrikanske arkitekten Michael Orchard som under hösten 2013 vistades i Fittja genom Residence Botkyrka. En testverksamhet kopplat till FörOrten startades under 2014 där en serie workshops och spontana aktiviteter genomfördes tillsammans med olika grupper i Fittja.

Under 2015 aktiveras Fittjaköket + FörOrten utifrån idéer och program kopplat till konst, mat och arkitektur. Håll utkik efter programmet, vi sätter upp postrar i Fittja, skickar ut nyhetsbrev, flaggar på Facebook och Instagram, och här på vår hemsida. Om du har en idé som du skulle vara intresserad av att utveckla, kontakta oss!
Epost: botkyrkakonsthall@botkyrka.se
Telefon: 08-530 612 25

Fittjaköket + FörOrten

Fittjaköket + FörOrten karta

Fittjaköket + FörOrten
<3
FITTJAFESTIVALEN
5 – 7 juni

PROGRAM
5 juni, kl 15-18
6 juni, kl 12-16
7 juni, kl 12-16

HITTA HIT
Fittjaköket + FörOrtens två
containrar finns i backen mellan
Värdshusvägen 2, Fittjaterassen
och Fittjaskolan, strax nedanför
Fittjas t-bana.
Fittjaköket + FörOrten karta

MEDVERKANDE:
Giovanni Naves, kock/konstnär
Julia Adzuki, konstnär
Cooking Sections, konstnärer
Kelly Tsipni-Kolaza, gäst-curator i Residence Botkyrka
Studenter från KTH-Arkitkurskolan
Elever från Fittjaskolan
Kerstin Gezelius, konstpedagog
Saadia Hussain, konstpedagog
Anne Pfennig, gäst-curator i Residence Botkyrka
Katrin Behdjou Arshi, curator

TEKNIK/INSTALLATION:
Patrick Dallard

BOTKYRKA KONSTHALL:
Miriam Andersson Blecher
Joanna Sandell
Anneli Bäckman
Johanna Fogel
Lina Wirén
Anna Jönsson
Sara Rasouli
Kerstin Gezelius
Saadia Hussain

GRAFISK FORM:
Aron Kullander-Östling

MED STÖD FRÅN:
Gertrude och Ivar Philipsons stiftelse

SAMARBETEN:
Fittjaskolan
KTH Arkitekturskolan
CuratorLab, Konstfack